Jdi na obsah Jdi na menu

Brač - vesnice Povlja

Vesnice Povlja leží na severovýchodním pobřeží ostrova Brač a z Makarské riviéry jsou sem pořádány výlety lodí ke krásnému koupání, klidnému prostředí a povětšinou ke konzumaci čerstvě grilovaných makrel, podávaných s místním zelím a vínem.

Je možné si zde zařídit i dovolenou, penzionů je dostatek, kavárniček poskrovnu - asi jen tři - ale vše je v naprostém klidu a ani noční život z Makarské riviéry sem nedoléhá.

 

Informace o památkách: 

Uprostřed vesnice se dochovaly mohutné pozůstatky velké starokřesťanské baziliky sv. Jana Křtitele z 5.-6.stol. (částečně do výše krovů), jedné z nejvýznamnšjích památek té doby v Dalmácii. Její součástí bylo baptisterium, které v 9. a 10.stol benediktini částečnou dostavbou upravili v klášterní svatyni (původně chátrající bazilika v té době již opuštěna). Je to vedle plně zachovalého baptisteria při Eufraziově bazilice v Poreči druhá, byť jen zčásti dochovaná křestní kaple v Chorvatsku. Zůstaly v ní i fragmenty fresek z doby vzniku, tj. z 5. - 6. stol. V 18. a 19.stol následovala další přestavba, resp. rozšíření o lodi a kaple. Ze starokřesťanské baziliky se dochovala dodnes pozoruhodná křtitelnice, která později posloužila jako hrob místního světce, sv.Jana z Povlji. U kostela stojí opevněná věž ze 16.stol. postavená na ochranu před Turky, dvakrát později stavebně upravovaná.