Jdi na obsah Jdi na menu

Horní Jelení

Obrazek   Město Horní Jelení se nachází ve Východních Čechách, asi uprostřed trojúhelníku, jehož vrcholy tvoří města Holice, Vysoké Mýto a Choceň. Svou polohou uprostřed lesů láká k projížďkám na kole, nebo k procházkám k blízkým rybníkům Pětinoze, Hanzlíkovci, Pecákům, či vzdálenější Svatbě a Lodrantu. Díky rovnému terénu jsou cesty vhodné i k běžkování. Okolní lesy zajišťují obci čerstvý vzduch a už v době první republiky bylo Jelení doporučováno pro své téměř "lázeňské ovzduší".

   Nejvýznamnější kulturní památkou města je kostel Nejsvětější Trojice, který nechal v letech 1600-1602 postavit Varlich z Bubna. Z původně dřevěného kostelíka byl přestavěn do kamenné podoby a v posledních letech prošel generální opravou. Má velmi zajímavě řešený strop a bohatý barokní interiér (některé z oltářů byly přivezeny ze zničeného kostela v Neratově). Kromě hrobky Varlicha z Bubna, pochovaného v kostele – údajně i se svým věrným lvem, kterého si dle pověsti přivezl ze svých cest z mouřenínova kraje – můžeme v kostele nalézt opravené varhany a nové zvony.  Vedle chrámu stojí zrekonstruovaný objekt fary s mansardovou střechou. Před kostelem jsou sochy anděla strážného a sv. Floriána, jinde v obci, v lokalitě Miroslav je plastika sv. Anny, u cesty na Dolní Jelení pak plastika sv. Jana Nepomuckého. Na zeleň bohatému náměstí vévodí Mariánský sloup.

Přes ulici naproti kostelu stojí bývalý zámek, jehož posledními majiteli před válkou byl šlechtický rod Bubnů, jejichž poslední mužský potomek Adam Vít Bubna-Litic jej dostal zpět restituci.   

Obec má další dvě místní části – Dolní Jelení a Rousínov.

Rozsáhlá a pestrá historie Horního Jelení je zevrubně pojednána na oficiálních stránkách města http://www.hornijeleni.cz/