Jdi na obsah Jdi na menu

Lázně Sklené

Při průjezdu obcí Malá Morava  proti proudu  říčky Malá Morava (to není slovní hříčka, to je místopis) jsem se dostal na okraj osady Sklené. Zde se uzavírá údolí, ale při dalším výstupu do kopců po zelené TZ je možné uvidět krásné vodopády Malé Moravy.

V této složce však chci představit světový unikát, který se nachází v této osadě  – Lázně Sklené. Celé lázně byly vybudovány vlastními silami a na náklady několika místních obyvatel a hlavně místních chalupářů. A protože slovenské  termální lázně ve městě Sklené Teplice v okrese Žiar nad Hronom  jsou známé mnohá staletí, rozhodli se místní, že v rámci dobrých vztahů bratrských národů si v obci stejného jména na Moravě vybudují svoje vlastní..

Bohužel v těchto místech netryská žádný termální pramen, a tak své lázně pojali jako vzdušné a navíc při dobré viditelnosti nabízejí krásné výhledy až k Orlickým horám, čímž blahodárně působí také na zrak návštěvníků a obohacují také jejich duchovní a zeměpisný rozhled. Lázně s tímto zaměřením nenaleznete nikde na světě.

Svou světovou unikátnost a jedinečnost dokazují lázně ve Skleném  hlavně tím, že nejsou podřízeny žádnému ministerstvu zdravotnictví a jejich provoz není naprosto závislý na nějakých smlouvách se zdravotními pojišťovnami. Jejich veškerý provoz, zvláště palivové dřevo, zajišťují místní obyvatelé a chalupáři. Pobyt v lázních není pro návštěvníky nijak omezen a zpoplatněn. Kdo přijde a přinese si svoje jídlo má možnost si je v místní  kuchyni uvařit, po jídle se pokochat krásnou přírodou a zase bez nutnosti cokoliv zaplatit, odejít a pokračovat v poznávání krás moravských hor. Taktéž ubytování je zdarma, okolní smrkové lesy poskytují dostatek prostoru pro odpočinek i spaní. Navíc sledování oblohy z místních luk po západu slunce patří k nejkrásnějším životním zážitkům, neboť v širokém okolí není žádný zdroj světelného hluku a zvláště obyvatelé velkoměst uvidí to, co ještě neviděli – hvězdy.

Lázně Sklené nad obcí Malá Morava uvítají každého, kdo přijde a nechce za léčebný pobyt nic platit.