Jdi na obsah Jdi na menu

Španělsko - Murcia - Mar Menor - září 2017

Když člověk dosáhne věku 55 a více, začne si všímat, že každým ránem má nové a nové bolesti. A také zaznamená, že kromě výrobců různých přípravků proti bolestem, jsou také další instituce, které se ze stařečků snaží vytáhnout nějakou korunku pod záminkou vyléčení jejich neduhů. V posledních letech se k nim přidali některé cestovní kanceláře, které pořádají pobytové zájezdy do různých léčebných oblastí, kde všichni doufají, že za týdenní pobyt omládnou jejich zchátralé tělesné schránky. Všichni, včetně cestovek, vědí, že to je léčebná metoda placebo, ale zájezdy jsou trvale obsazeny naivními seniory.

Nicméně kromě hlavního účelu, je možné takový zájezd využít i pro poznání místního státu, oblasti, regionu. Rozhodně tak pro tento účel stojí za to letět kamkoliv, třeba na jihovýchodní pobřeží Španělska, jak se nám zadařilo v září, do autonomního společenství Murcijského regionu, provincie Murcia. Zde se v oblasti Cartageny nachází španělské "mrtvé moře", Mar Menor, mořská laguna, oddělená od Středozemního moře písčitou šálou či kosou, na které je vybudován obrovský pobytový komplex. Laguna vznikla dávnou tektonickou činností a v jejím důsledku se zde vytvořila ložiska černého bahna, jež bylo v minulých desetiletích vyhodnoceno jako léčebné.

Nejmenovaná česká cestovní kancelář ve své upoutávce uvádí k tomuto místu dovolené:

Kromě jedinečné atmosféry a příjemného koupání je velmi významným atributem léčebný vliv mořské vody a léčebných procedur spojených s bahnem z Mar Menor. S ohledem na vynikající teplé počasí této oblasti v průběhu celého roku má Mar Menor vysoký obsah solí a minerálů (nejvyšší koncentrace v Evropě s podobnými účinky jako Mrtvé moře v Izraeli), které mají rozhodující vliv na takzvaný „zdravotní turismus” lákající každý rok tisíce turistů, kteří se v tomto teplém moři léčí od bolestí - revma, lupénka, astma. Vlivem odpařování zde také dochází k vysoké koncentraci kyslíku a bromu ve vzduchu. Čisté prostředí bez pylů se příznivě projevuje na lidi trpící alergickými problémy. Vliv mořské vody s vysokou koncentrací soli a léčebné zábaly bahnem velmi blahodárně působí na kožní tkáň a uvolňují svaly. Co může být lepší než spojit dovolenou v krásném prostředí s léčivými účinky na revmatismus, artrózu a nervové nemoci. Bahno z Mar Menor se doporučuje také při léčbě kožních chorob - vředy, vyrážky, záněty, akné. Lehce nanesená vrstva absorbuje všechny jedy z povrchu kůže. V řadě míst této oblasti můžete za relativně malou částku podstoupit pravidelnou léčbu od místních léčitelů na břehu Mar Menor nebo využít řadu specializovaných léčebných a lázeňských zařízení. Také řada hotelů nabízí léčebné procesy s bahnem a mořskou vodou z Mar Menor.

Takže co dodat ? Najít spolehlivou cestovku, která tuto oblast nabízí a z osobních zkušeností doporučuji měsíce červen nebo září, kdy nezažijete hlavní letní sezonu se španělskými rodinami, které v desítkách mnohaposchoďových bytových domech či vilách mají své letní byty, tak jako my máme své chatičky či zahrádky... Uvádí se, že na šále La Manga je přes tisíc ubytovacích adres, leč hotelů pro cizince i místní asi jen deset. Malým problémem (který ale Španěly nijak netíží) celé La Mangy je skutečnost, že domy nemají popisná čísla a na adresách se uvádí na kterém kilometru ten který dům stojí a jak se jmenuje...

 

 

Doprava do Murcie a zpět

Datum: 26. 12. 2017
Fotografií: 20
Složek: 0

La Manga - apartmány u dvou moří

Datum: 27. 12. 2017
Fotografií: 24
Složek: 0

La Manga - hotel Cavanna

Datum: 26. 12. 2017
Fotografií: 16
Složek: 0

Mar Menor - léčivé a sportovní moře

Datum: 26. 12. 2017
Fotografií: 28
Složek: 0

Mar Menor - sopečné ostrovy

Datum: 30. 12. 2017
Fotografií: 29
Složek: 0

Středozemní moře

Datum: 26. 12. 2017
Fotografií: 12
Složek: 0

Tržnice v Cala Flores

Datum: 7. 1. 2018
Fotografií: 25
Složek: 0

Výlet - město Cartagena

Datum: 26. 12. 2017
Fotografií: 46
Složek: 0
 

    Fotografie

  •