Jdi na obsah Jdi na menu

Loučná nad Desnou - zámecký park

pf065-198.jpgObec  Loučná nad Desnou se nachází na cestě z lázní Velké Losiny směrem na Kouty nad Desnou, Bělou pod Pradědem. Po vjezdu do obce zaujme malé zjevení vlevo vedle silnice - udržovaný anglický park a v něm zámek. http://www.loucna-nad-desnou.cz/

Předchůdcem zámku byl lovecký zámeček, který si koncem 15. století vystavěla tehdejší vrchnost, rod Žerotínů. V roce 1608 začali budovat Žerotínové v Loučné (tehdy Vízmberku) své druhé panství. K tomu patřila i rozlehlá stavba dnešního zámku, kterou v renesančním slohu provedla italská stavební huť. V roce 1770 musel Jan Karel ze Žerotína přenechat panství svým věřitelům, v roce 1772 koupil zámek velehradský klášter.

V této době byl již zámek obklopen zámeckou zahradou a komplexem vrchnostenských provozoven jako byl pivovar, palírna, hostinec, mlýn a dvůr. Roku 1774 nechal opat velehradského kláštera přistavět k zámku barokní kapli, později byla povýšena na farní kostel sv. Cyrila a Metoděje. Kaple byla místem modliteb a zpovědí zámeckých pánů. Zámek koupil roku 1833 ve veřejné dražbě nejvyšší kancléř moravský Antonín Bedřich hrabě Mitrovský z Nemyšle. Po smrti hraběte Mitrovského v roce 1844 koupili zámek s panstvím Kleinové, kteří se díky rozmachu sobotínských železáren stali jednou z nejbohatších rodin na Moravě.

Zámek je tvořen patrovou čtyřkřídlou budovou, kolem níž se rozprostírá obdélníkové nádvoří. Na jižním průčelí, které je zdobeno dvěma barokními hranolovými věžemi, je renesanční vstupní portál. Na nádvoří jsou patrné zazděné renesanční arkády. V přízemí jižního a východního křídla jsou dochovány renesanční klenby, v patře zbytky nástěnných maleb. Zachován je také interiér kaple s posledních větších úprav v 80. letech 19. století.

Anglický park okolo zámku byl založen již v 17. století a s jeho výstavbou započal Přemek III. ze Žerotína. Rozkládá se na výměře 12,26 ha a jeho terén je členitý a má dvě výškové úrovně. Horní část má více cenných dřevin. Je tu mohutná borovice limba, zeravinec japonský, vícekmenný šácholan Soulangeův, bříza tuhá, liliovník tulipánokvětý nebo lípa s obvodem kmene 550 cm. Mnoho stromů ještě pamatuje bratry Kleiny a hraběte Mitrovského. V horní časti parku je rybník, jehož výpusť je ozdobena velmi zajímavou klenutou kamennou průchozí jeskyní, zvanou Grotta, přes kterou voda stéká na spodní úroveň parku.

V současné době není zámek přístupný veřejnosti, zámecký park ovšem nabízí příjemná zákoutí pro procházky.