Jdi na obsah Jdi na menu

La Manga - apartmány u dvou moří

Jak jsem psal v úvodu, písčitá šála či kosa, v originále La Manga, je pás území, oddělující mořskou lagunu Mar Menor od Středozemního moře. Široká je od 50 až do 500 metrů a zastavěná část je dlouhá cca 20 km. Na této nudli byly v 60. až 80.letech 20.st. vybudovány obrovské soukromé komplexy apartmánových domů, vil a rekreačních prostor, kde movití Španělé tráví své letní dovolené. Některé domy slouží zájmovým skupinám, kteří na obou mořích provozují různé sporty, nebo ve svých přístavech mají své jachty, se kterými vyplouvají po Středozemním moři. Kromě letních měsíců jsou pak domy po zbytek roku zavřeny a o jejich střežení a bezpečnost se kromě cedulí se zákazem vstupu, oplocení, závor a kamerových systémů stará pár desítek jednotlivců, kteří v domě trvale bydlí a jsou placeni majiteli apartmánů. Už v polovině září bylo možné sledovat, jak vysoké, barevné, mnohaposchoďové domy se po západu slunce noří do tmy a nesvítí v nich ani jedno okno, vyjma dvou tří v přízemí, kde bydlí právě správce domu. Až ve dne si pak pozorovatel uvědomí, že všechna okna jsou zatažena žaluziemi...

V první chvíli při příjezdu do prostoru La Manga je dojem, že vjíždíte do obrovského sídliště, kde ale není ani jeden dům stejný jako druhý, až na specifické jednotlivosti, kdy dva i tři domy stejné architektury vedle sebe vyvolávají představu obrovských korábů. Je zbytečné cokoliv popisovat, to se prostě a jednoduše musí vidět, takže kromě pozemních fotek části tohoto sídliště přikládám také výhledy z desátého patra hotelu Cavanna na hlavní třídu Gran Via de La Manga směrem na jih.

Přiznávám, že ještě před odletem do těchto míst byla mou první myšlenkou otázka - kdo tohle sídliště dovolil postavit ? Takhle zahltit unikátní přírodní prostředí, jen aby se vybudoval obrovský turistický kolos, kde není jediný strom ani keř přírodní, kde si přece ty tisíce lidí musí dovolenou vzájemně otrávit a ne v poklidu užívat. Ano, neznal jsem pozadí vzniku a budování a také jsem neznal španělskou mentalitu. Uznejte - trvalých obyvatel celé této oblasti je asi šest tisíc, ale v letních španělských měsících se zde průběžně vystřídá více jak dvě stě tisíc lidí !!! Pro našince a pro dovolenkáře od Chorvatska nepochopitelné !